Integrirani dan
„POKUŠAJ HODATI U MOJIM CIPELAMA“
5. prosinca 2011. god.
Početak prosinca u našoj školi već tradicionalno je posvećen obilježavanju međunarodnoga Dana osoba s invaliditetom. Shodno tome, petu godinu za redom, 5. prosinca organiziran je integrirani dan „Pokušaj hodati u mojim cipelama“ s ciljem razbijanja predrasuda i stjecanja znanja o djeci s teškoćama, poticanja integracije djece s teškoćama u redoviti odgojno-obrazovni sustav, osnaživanja učenika, roditelja, učitelja te senzibiliziranje lokalne zajednice.
Ovogodnišnji integrirani dan bio je osmišljen i posvećen boljem razumijevanju slabovidnih i slijepih osoba te nastojanju njihovoj što boljoj integraciji. Kako bi se učenike i ostale goste potaknulo na aktivnosti, pripremljeno je petnaest različitih tematskih, praktičnih i sportskih aktivnosti za učenike te dva edukativna predavanja za roditelje i učitelje drugih škola grada Osijeka.
Sadržaji radionica bili su: izrada Brailleova pisma, osmišljavanje slikovnica za slijepe, ukrašavanje čestitki i čarobnih štapića, pripremanje ukusnih kolača, istraživanje činjeničnih podataka i zanimljivosti o poznatim slijepim osobama, tonsko snimanje slikovita opisa grada riječima te upoznavanje životnih priča naših gostiju – gospodina Tomislava Vampole, Nevene Benić, Ive Vinklera , Mirsada Bećirovića i Marijana Mlikote. Učenicima su u radionicama pomagali učitelji, volonteri i asistenti naše škole te gošća Dagda Brakus. Kako smo, osim na učenje, usmjereni i na športske aktivnosti, tako ih ni ovom prigodom nije izostajalo. Učenici su pokušali što uspješnije proći poligon s povezima na očima, igrali su nogomet za slijepe (gol bal), trenirali judo, pikado i kuglanje, a u tome su im najveća pomoć, podrška i savjetnik bili gospodin Stojan Bjelajac te članovi športske udruge slijepih „Svjetlost“. Područna škola Sarvaš obilježila je ovaj dan isključivo športskim aktivnostima ne bi li učenici, našavši se u realnim situacijama slijepih osoba s obzirom na prostor i orijentaciju, uvidjeli kako je to „hodati u mraku“.
No, učenici nisu bili jedini vrijedni toga dana, nego je održana i radionica za naše učitelje i učitelje drugih osnovnih škola u kojoj im je prof. Jasna Rajn iz Zagreba pokušala predstaviti načine prepoznavanja slabovidnih učenika, prilagođavanja nastavnih metoda te ih je upoznala s oblicima podrške za djecu toga oštećenja na razini države. Bili su vrijedni i roditelji kojima je održano predavanje gospođe Anite Lukić pod nazivom „Videći vodič pod povezima“.
Popis svih sudionika teško je navesti, ali važno je naglasiti da su zajedničkim snagama do krajnjih rezultata došli svi naši učenici, roditelji, djelatnici škole, učitelji drugih osnovnih škola, studenti Učiteljskog fakulteta, volonteri i asistenti, slijepe osobe, edukatori Centra „Vinko Bek“ iz Zagreba, Športska udruga slijepih „Svjetlost“ te poznati slijepi hrvatski sportaš Mirsad Bećirović. Svima se ovi putem na ukazanom trudu, strpljenju i vještinama kojima su nas poučili od srca zahvaljujemo. S obzirom na postavljene ciljeve kojima želimo osigurati pristup jednakosti svim učenicima bez obzira na vrstu i stupanj oštećenja, poticati poštivanje prava osoba sa invaliditetom, osigurati trajnu naobrazbu stručnjaka i roditelja kao trajnih partnera, surađivati s institucijama neformalnog odgoja i obrazovanja i upoznati lokalnu sredinu s djelovanjem naše škole, možemo zaključiti da smo ostvarili očekivane rezultate. Svim posjetiteljima pružili su ključne obavijesti, znanja, razvijali smo njihove vještine te smo senzibilizirali sudionike i javnost za pristup ravnopravnosti i jednakosti te uputili na mogućnosti pružanja podrške osobama s invaliditetom.
Kako su izgledale aktivnosti toga dana, pogledajte fotografije u prilogu i priloženi filmić.
ÂÂ